а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кратенка

мн. кратенки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13534
Скратена форма од збор или фраза.
Англиски: abbreviation
Употреба: Лингвистика
Изведенки
кратеница ж.
мн. кратеници