а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крастоса

крастосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30227
1. Направи нешто да добие краста.
Англиски: encrust Албански: bëj dregëz
Примери:
Од немиење ги крастоса рацете.
2. (се крастоса) Стане крастав, добие краста.
Англиски: scab Албански: dregëzohem
Примери:
Се крастоса од глава до петици.
Изведенки
1. крастосува несв.
(се) крастосуваат
2. крастосување ср.
глаг. им.