а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краста

мн. красти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7638
1. Кожна заразна болест проследена со cилен јадеж.
Англиски: scabies Албански: zgjebe
Употреба: Медицина
Примери:
Од крастата ѝ паѓаа парчиња коса.
Ги премачкува крастите со зајачка лој.
2. Кора од засушени крв и гној, или од крв и од гној на рана што зараснува.
Англиски: scab Албански: dregëz
Употреба: Медицина
Примери:
Крастите почнаа да му отпаѓат.
3. лоша навика
Англиски: bad habit Албански: dregëz, ves i keq
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цигарите се краста.
Секој има некоја краста.
4. Голо, камено место на рид или планина.
Албански: vend shkëmbor
Употреба: Географија
Примери:
Не се пасат овци на краста.
Изведенки
крастичка ж.
мн. крастички
дем.