а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краставост

Вид збор: Именка, женски род
1. Болест кај која се појавуваат красти.
Албански: sëmundje me dregëza
Примери:
Краставоста е стопански најштетна болест.
2. Особина на тој што е крастав.
Албански: dregëzavec
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК