а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краставичка

мн. краставички
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17823
1. краставица
Англиски: cucumber Албански: kastravec, trangull
Употреба: Ботаника , Деминутив , Гастрономија
2. Bид мала краставица.
Англиски: cornichon Албански: kornishon
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кисели краставички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК