а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краставичен

краставичниот
Вид збор: Придавка
Што е од краставица, што се однесува на краставица.
Примери:
Краставичен крем за лице.
Краставичен сок.