а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краставица

мн. краставици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10028
Градинарско едногодишно растение cо зелени долги месести плодови.
Латински: Cucumis sativus Англиски: cucumber Албански: kastravec, trangull
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Прави салата од краставици.
Изведенки
краставиче ср.
мн. краставичиња
дем.