а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

красноречивост

(едн.) красноречивоста
Вид збор: Именка, женски род
Особина на тој што е красноречив; говорничка дарба.
Примери:
свештеничка красноречивост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи