а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

красен

красниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29639
прекрасен, многу убав, сјаен
Англиски: beautiful
Примери:
красна жена
красно место
Изведенки
красно прил.
Пример: Зборува красно.