а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краса

мн. краси
Вид збор: Именка, женски род
Поради суеверие - име за змија.
Англиски: snake
Употреба: Разговорно
Примери:
Го касна краса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи