а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

красат

красатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 41915
Што накиселува, киселкав.
Англиски: sourish
Примери:
Красато грозје.