а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

красатка

Вид збор: Придавка
1. Малку кисело, што накиселува.
2. Јасно и студено време, цибрина.
Примери:
красатка ноќ, красатко време
Изведенки
красатко прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК