а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крап

мн. крапови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12386
Слатководна риба со тело покриено со јадри крлушки.
Латински: Cyprinus carpio Англиски: carp
Употреба: Зоологија
Примери:
Зготви крап на жар.
Улови крап од езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК