а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крапче

Види и: крап (м.)
мн. крапчиња
Вид збор: Именка, среден род
крап
Англиски: carp
Употреба: Деминутив , Хипокористика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи