а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крамар

мн. крамари
Вид збор: Именка, машки род
1. Водач на кираџии, главен кираџија.
Албански: udhëheqës i qiramarrësve
2. Водач на работници, главен работник; тој што жнее прв на постата; прв жетвар.
Англиски: foreman Албански: udhëheqës i puntorëve
Примери:
Домаќинот е крамар на постите.
Изведенки
крамарка ж.
мн. крамарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК