а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кралчиче

мн. кралчичиња
Вид збор: Именка, среден род
Бел багрем.
Латински: Robinia Pseudoacacia Англиски: Black Locust Албански: bagrem i bardhë
Употреба: Ботаника
Примери:
Белее цветот на кралчичето.
Магарето е врзано за кралчичето во дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи