а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кралче

мн. кралчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21097
1. крал
Англиски: king Албански: mbret i vogël
Употреба: Деминутив
Примери:
Hа престолот доаѓа кралче.
2. Cин на кралот.
Англиски: prince Албански: princ
Примери:
Hа кралот му се роди кралче.