а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кралува

кралуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 45761
Владее со кралство како крал.
Примери:
Кралуваше долги години со кралството.
Изведенки
кралување ср.
глаг. им.