а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кралство

мн. кралства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4831
1. Држава cо монархистичко уредување на чело со крал.
Англиски: kingdom Албански: mbretëri
Употреба: Дипломатија
Примери:
Тој беше вазал во кралството.
Шведско Кралство
2. владарство, владение
Англиски: rule Албански: mbretëri, sundim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Живее во кралството на мечтите.