а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краиште

мн. краишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Крајниот дел на географска површини, на пример крај на нива.
Англиски: end Албански: skaj
Употреба: Географија
2. Крај, завршен дел на облека, раб од ткаенина и сл.
Англиски: end Албански: skaj, mbarim
Примери:
Носи шал cо реси на краиштата.
Изрази
На крајот на краиштата - најнакрај, најпоследно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи