а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краина

мн. краини
Вид збор: Именка, женски род
1. област, покраина, предел
Англиски: area Албански: krahinë
Употреба: Географија
Примери:
Силен ветер дува над краината.
2. Краен дел од село, град, држава.
Англиски: periphery Албански: periferi
Изрази
Правина до краина - бара правдина напразно, залудно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи