а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кражба

мн. кражби
Вид збор: Именка, женски род
Недозволено, скришно земање на нешто туѓо.
Англиски: theft
Примери:
Кражба на добиток.
ситна кражба, провална кражба
Изведенки
кражбичка ж.
мн. кражбички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи