а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

краешник

мн. краешници
Вид збор: Именка, машки род
Парче од крајот на леб, погача и сл.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Скрши еден краешник од лебот.
Изведенки
краешниче ср.
мн. краешничиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи