а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадне

краднат
Вид збор: Глагол, свршен
Украде по малку.
Англиски: steal
Примери:
Крадна по некое зрнце жито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи