а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадло

мн. крадловци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45405
крадец
Англиски: thief
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Cо прст покажуваа на овој крадло.
Изведенки
крадла ж.
мн. крадли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК