а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадлив

крадливиот
Вид збор: Придавка
Што е склон да краде, што краде.
Англиски: thievish
Примери:
крадливи раце, крадлива сврачка
Изведенки
крадливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи