а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадливец

мн. крадливци
Вид збор: Именка, машки род
крадец
Англиски: thief
Примери:
Крадливците го пљачкосуваа.
Изведенки
крадливка ж.
мн. крадливки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи