а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадешкум

Вид збор: Прилог
Тивко и тајно како при кражба, незабележливо.
Англиски: furtive
Примери:
Крадешкум се приближува.
Крадешкум побегна од дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи