а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крадач

мн. крадачи
Вид збор: Именка, машки род
крадец
Англиски: thief
Примери:
Беше крадач по куќите.
Изведенки
крадачка ж.
мн. крадачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи