а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кравај

мн. краваи
Вид збор: Именка, машки род
1. Леб, погача од некиснато тесто.
Албански: pogaçe
Употреба: Гастрономија
2. Вид пита, преснец.
3. Пита (кашкавал, восок).
Англиски: loaf Албански: pite, djath
FlexiMac
 менување на македонски глаголи