а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кравајче

мн. кравајчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. кравај
Албански: pogaçe
Употреба: Деминутив
2. Мало лепче, обично за раздавање за покојник.
Албански: bukëz
FlexiMac
 менување на македонски глаголи