а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кравата

мн. кравати
Вид збор: Именка, женски род
вратоврска
Англиски: necktie
Примери:
Директорот секогаш носеше костум и кравата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи