а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кравар

мн. кравари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што одгледува, што чува крави.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Секоја вечер краварот ги молзеше кравите.
Изведенки
1. краварка ж.
мн. краварки
2. краварски прид.
краварскиот
Пример: Краварска фарма.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи