а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коџабашија

мн. коџабашии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7184
селски кмет, селски старешина
Англиски: mayor Турски: kocabaşı
Употреба: Историја
Примери:
коџабашија на селото
Изведенки
коџабашиски прид.
коџабашискиот
Пример: Коџабашиски тефтери.