а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњска опашка

(едн.)
Вид збор: Сложенка
1. Растение со лековити својства против туберкулоза, крвавење и бубрежни проблеми.
Латински: Equisetum arvense Англиски: horsetail
Употреба: Ботаника , Медицина
2. Вид фризура кај жената.
Употреба: Разговорно
Примери:
Косата врзана во коњска опашка може да ја дефинираме како вечно актуелен класичен модел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК