а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњска мува

мн. коњски
Вид збор: Сложенка
Крупна мува што го напаѓа добитокот, најчесто коњите.
Латински: Chrysops Англиски: horse-fly
Примери:
Болниот бодеж на коњската мува, што знае да пренесе и болести, можеби е главната причина за црно-белите шари кај зебрите.