а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњоштип

мн. коњоштипи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20182
Крупен штетен инсект што рие подземни ходници во кои живее и се храни, правејќи штети на градинарските растенија.
Латински: Gryllotalpa vulgaris Англиски: mole cricket
Употреба: Зоологија