а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коњак

мн. коњаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7857
1. Заштитено име на француски жесток пијалак.
Англиски: cognac Француски: cognac Албански: konjak
2. Секој таков пијалак без оглед на потеклото.
Англиски: cognac Француски: cognac Албански: konjak
Употреба: Разговорно