а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

којшто

Види и: кој (зам.)
мн. коишто
Вид збор: Заменка
кој
Англиски: who
Примери:
Еден наш колега, со когошто често се среќававме, едноставно го снема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи