а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошулка

мн. кошулки
Вид збор: Именка, женски род
1. кошула
Англиски: shirt Албански: këmishë
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. Обвивката на плодот во мајчината утроба.
Англиски: amnion Албански: amnion, cipë
Употреба: Анатомија
3. кошулица
Албански: këmishëz
Употреба: Архитектура и градба
4. Обвивка околу зрно, јадро кај растенијата.
Англиски: husk Албански: lëvore
Употреба: Ботаника
Примери:
Кошулката на житото пука по долго стоење во вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи