а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошулица

мн. кошулици
Вид збор: Именка, женски род
1. Горен дел од бетонска плоча кој cе прави да cе израмни плочата, во кој се става материјал за изолација, а над кој се става подот.
Албански: shtresë betoni
Употреба: Архитектура и градба
2. кошулка
Албански: këmishëz
FlexiMac
 менување на македонски глаголи