а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошула

мн. кошули
Вид збор: Именка, женски род
1. Машка облека со ракави за горниот дел од телото што се носи под палто, пуловер и сл.
Англиски: shirt Албански: këmishë
Примери:
Кошула cо куси ракави.
Го дарува свекорот со кошула.
2. Женска или детска облека што го покрива горниот дел од телото.
Англиски: shirt Албански: këmishë
Примери:
Сосетката си купи цветна кошула.
3. Долга лесна платнена облека што го покрива поголемиот дел од телото.
Англиски: shirt Албански: këmishë
Употреба: Архаизам
Примери:
Невестинска кошула.
Cпие по кошула.
Изведенки
кошулче ср.
мн. кошулчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи