а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коштрави

(се) коштрават
Вид збор: Глагол, несвршен
Се ежи, се костреши.
Примери:
Детето се коштравеше на ветрот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи