а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошта

коштаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13916
Чини, има одредена цена.
Англиски: cost Германски: kosten
Употреба: Дијалектен збор , Економија , Разговорно
Примери:
Колку кошта компирот?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК