а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошничар

мн. кошничари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што плете и продава кошници.
Примери:
Кошничарот ги беше направил кошниците со љубов.
Изведенки
1. кошничарка ж.
мн. кошничарки
2. кошничарски прид.
кошничарскиот
Пример: кошничарски занает