а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошница

мн. кошници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3865
1. Сад со различна форма направен од плетени прачки и со рачка озгора.
Англиски: basket Албански: shportë
Примери:
Береше грозје во кошницата.
Купи кошница со хортензии.
2. кошар, улиште
Англиски: beehive Албански: zgjue
Примери:
Купи две кошници со пчели.
Изведенки
1. кошниче ср.
мн. кошничиња
дем.
2. кошничка ж.
мн. кошнички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК