а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошне

кошнат; кошни, кошнете; кошнав, кошнаа; кошнал; кошнат; (ќе) кошнев, (ќе) кошнеа; (ќе) кошнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40475
1. Удри нешто со нога.
Англиски: kick Албански: shkelm
2. Удри, шутне топка.
Англиски: kick Албански: shutoj, godas
3. (се кошне) Се нафрли на некого.
Албански: vërsulem
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. кошнува несв.
(се) кошнуваат
повт.
2. кошнување ср.
глаг. им.