а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошија

мн. кошии
Вид збор: Именка, женски род
1. Натпревар со коњи; коњска трка.
Англиски: horse race Турски: koşu Албански: garë me kuaj
Употреба: Архаизам , Спорт
Примери:
На ат пазар ќе има голема кошија.
2. Награда за победник во коњска трка.