а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошар

мн. кошари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23389
1. кош
Англиски: basket Албански: shport, kosh
2. Кошница за пчели.
Англиски: beehive Албански: zgjua
Употреба: Земјоделство
Примери:
Овој кошар има добар мед.