а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кошарка

мн. кошарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14303
1. Игра со топка меѓу две екипи во која секоја екипа се труди да победи со поголем број уфрлени топки со раце во противничкиот кош.
Англиски: basketball Албански: basketboll
Употреба: Спорт
Примери:
Европско првенство во кошарка.
Момчево добро игра кошарка.
2. кошара
Англиски: stable Албански: ahur
Употреба: Деминутив , Земјоделство
Примери:
Чифлички кошарки.
3. кошар
Англиски: basket Албански: basket